بهترین روش پاک کردن جای چسب نواری یکی از مسائلی است که همواره ذهن خیلی از ما را درگیر کرده است روشی که در عین حال نه آسیبی بزند و چسب را هم پاک کند. در بسیاری از مواقع پس از مصرف چسب برق ممکن است که مقداری از آن روی سطح شیشه‌ای، چوبی، یخچال، ام دی اف و … باقی بماند و یا این که پاک کردن آن به سختی انجام شود. گاهی اوقات با نحوه پاک کردن جای نوار چسب آشنایی نداریم و ممکن است با روش‌های نامناسب به جای پاک کردن آن، اوضاع را خراب‌تر کنیم.

با استفاده از روش‌های مختلف می‌توانید به راحتی جای نوار چسب را از بین ببرید. در این مقاله از سری مقاله‌های الکترو چسب برخی از این روش‌ها را بیان می‌کنیم:
1. ممکن است که جای نوار چسب روی لباس باقی مانده باشد در واقع این لکه را با استفاده از سرکه می‌توان پاک نمود. البته این روش را می‌توان برای سطوح مختلف هم مورد استفاده قرار داد؛ به این صورت که مقداری پارچه را به سرکه آغشته کنید و سپس روی لکه قرار دهید تا پاک شود. اگر لکه مورد نظر قوی باشد لازم است که زمان زیادی سرکه را روی آن بگذارید.

2. روش دیگر استفاده از اتوبخاری است البته این روش برای برای سطوح پارچه‌ای گزینه مناسبی است. می‌توانید یک پارچه تمیز را روی لکه بگذارید و سپس اتوی داغ را روی پارچه قرار دهید، این کار لکه چسب را جدا می‌کند.

3. در بسیاری از مواقع می‌توانید مقدار کمی روغن را به انگشتان خود بماید و سپس با کشیدن انگشت روی لکه، آن را پاک کنید. این روش هم لکه مورد نظر را به‌خوبی پاک می‌کند.


مشاهده انواع چسب برق ایران چسب با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت


بهترین روش پاک کردن جای چسب نواری از شیشه

برای پاک کردن جای چسب نواری از روی شیشه یا یک بطری شیشه‌ای لازم است که آن را به مدت چند ساعت (12الی 24 ساعت) داخل یک ظرف آب گرم به همراه کف قرار دهید. پس از گذشت این مدت زمان می‌توانید با استفاده از یک اسکاچ نرم و یا یک چاقو که زیاد تیز نباشد لکه چسب را بتراشید.

البته لازم است که این کار را بسیار آرام انجام دهید که روی شیشه خش و یا خطی نیافتد. گاهی اوقات چسب‌ها سخت‌تر هستند و به این راحتی پاک نمی‌شوند در این صورت به منظور پاک کردن آن‌ها از روغن‌های نفتی همچون استون، الکل طبی، وازلین و … استفاده کنید.

توجه کنید که برای شیشه پنجره‌ها می‌توانید از ابزار مختلفی همچون تیغ‌های شیشه پاک کن و یا کاردک استفاده کنید. به منظور پاک کردن لکه چسب از روی شیشه پنجره‌ها می‌توان از روغن‌های نفتی و یا خوراکی همچون سرکه، الکل، استون، سس مایونز، کره و… برای سست و یا شل کردن چسب استفاده نمود.

اما بهترین روش برای سست کردن چسب از روی شیشه استفاده از آب جوش خواهد بود به این صورت که یک تکه پارچه تمیز را با آب جوش مرطوب کرده و سپس روی قسمت چسب‌دار گذاشته شود و سپس پس از چند دقیقه می‌توانید آن را بتراشید.

برای انجام این کار حتما دستکش بپوشید تا دستتان نسوزد و یا در هنگام تراشیدن حواستان باشد که به آرامی این کار را انجام دهید که شیشه دچار خط و خش نشود.

3 روش طلایی پاک کردن جای چسب نواری از چوب

در حالت کلی وسایل چوبی از ظرافت بسیار خاصی برخوردار هستند یعنی در صورتی که خراش یا لکه‌ای روی آن‌ها وجود داشته باشد به خوبی نمایش داده می‌شود. زمانی که لکه یا خراش نشان داده شود از زیبایی وسیله کم خواهد شد، بنابراین لازم است که هنگام پاک کردن لکه چسب ظرافت و حساسیت بالایی به خرج دهید. روش‌ها مختلفی برای پاک کردن نوار چسب از روی چوب وجود دارد که آن را بررسی خواهیم کرد.

1. یک کارت بانکی که بلا استفاده است را تهیه کنید سپس جای چسب را بتراشید. سعی کنید تراشیدن را از جهت‌های مختلف انجام دهید که لکه پاک شود. اگر کارت بانکی بالا استفاده ندارید می‌توانید با استفاده از یک کاردک یا چاقوی پلاستیکی این کار را انجام دهید. این وسیال تیزی خاصی ندارند و نمی‌توانند به سطح خط و خش بندازد.

2. با استفاده از دستمال کاغذی و یا پنبه آغشته شده به الکل طبی و یا سرکه می‌توانید که لکه چسب را جذب کنید به این صورت پنبه الکلی یا سرکه‌ای را به مدت دو الی سه دقیقه روی لکه چسب بگذارید و سپس با استفاده یک قطعه پلاستیکی و یا ناخن آن را بتراشید. می‌توانید این کار را چند بار انجام بدهید که به نتیجه مطلوب برسید.

3. روش دیگر سست کردن چسب با استفاده از سشوار است. می‌توانید که سشوار را روی قسمت چسب‌دار بزنید و 2 الی 3 دقیقه به آن حرارت و گرما بدهید و با ناخن جای چسب را بتراشید.


پیشنهاد مطالعه : بهترین برند های چسب برق ایرانی کدام است؟


3 روش استثنائی پاک کردن جای چسب نواری از MDF

برای پاک کردن جای نوار چسب از روی MDF، علاوه بر روش‌های بالا که برای پاک کردن جای چسب نواری از روی چوب گفتیم می‌توانید روش‌های زیر را نیز امتحان کنید. قبل از انجام روش‌های زیر مطمئن شوید که چوب MDF لک نمی‌شود (برای اطمینان از عدم جذب روغن، آن را روی قسمتی که دیده نمی‌شود بمالید اگر لک نشد می‌توانید آن را استفاده کنید)

✔️ می‌توانید کره بادام زمینی استفاده کنید به این صورت که کره بادام زمینی را روی لکه چسب بمالید و منتظر بمانید که لکه چسب کاملا شل و نرم شود. برای این که مطمئن شوید لکه چسب سست یا نرم شده است می‌توانید که هر دو دقیقه یک بار ناخن خود را روی آن بکشید، در صورتی که نرم شده باشد با استفاده از یک پارچه تمیز کره بادام زمینی و جای چسب نواری را پاک کنید.

✔️روش دیگر استفاده از روغن خوراکی است. برای انجام این روش می‌توانید که یک دستمال کاغذی را به روغن خوراکی بمالید (می‌تواند هر روغن خوارکی باشد)، و آن را روی لکه چسب بگذارید.

پس از چند دقیقه روغن لکه چسب را به خود جذب می‌کند. پس از آن می‌توانید دستمال را بردارید در صورتی که از لکه چسب چیزی باقی مانده باشد آن را با ناخن یا یک چاقوی پلاستیکی بتراشید. بسیاری از سطوح ممکن است که روغن را به خود جذب کنند برای اطمینان از عدم جذب روغن حتما آن را تست کنید.

✔️ استفاده از دستمال مرطوب آرایشی هم یک روش بسیار خوب است. استفاده از دستمال مرطوب آرایشی حلال‌های ضعیفی را از بین می‌برد و می‌تواند جای چسب نواری را به خوبی از روی MDF پاک کند. دستمال مرطوب را به صورت دایره‌ای روی لکه چسب نواری حرکت دهید تا لکه به خوبی پاک شود.

3 روش منحصر بفرد پاک کردن جای چسب نواری از یخچال

برای پاک کردن جای چسب نواری از روی یخچال می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

✔️با استفاده از استون

با استفاده از استون می‌توان لکه روی یخچال را پاک کرد. در ابتدا استون را روی دستمال بریزید و به اندازه چسبی که روی یخچال لکه شده و یا جنس آن از مقدار متفاوتی استون استفاده کنید. پس از آن با استفاده از دستمال آغشته شده به استون می‌توانید لکه را پاک کنید. اگر از استون برای پاک کردن لاک استفاده می‌کنید استون باید رقیق باشد.

✔️استفاده از گرما

گرما و حرارت ضد لکه‌های چسبی هستند. با استفاده از گرما می‌توانید لکه‌های چسبی روی اشیاء سنگی و یا فلزی را به صورت کامل از بین ببرید. لازم است بدانید که این کار با استفاده از فندک هم انجام می‌شود توجه کنید لازم است فندک اتمی باشد چرا که لکه چسب را بهتر پاک می‌کند. سعی کنید با استفاده از فندک، شعله را به محل لکه نزدیک نمایید تا چسب شل و سست شود. و پس از شل شدن می‌توانید آن را جدا کنید. البته برای انجام این کار حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید که دستتان نسوزد.

✔️ استفاده از آب گرم یا سکه

با استفاده از سرکه و یا آب گرم می‌توانید لکه را به راحتی پاک کنید. یعنی مقداری پارچه را به سرکه آغشته کنید و سپس روی لکه قرار دهید تا پاک شود. همچنین برای مشاهده انواع چسب در سایت آمازون کلیک کنید.


مشاهده انواع محصولات با کیفیت :✔️ چسب برق واندر سینا  |✔️ چسب برق جک اسمیت | ✔️چسب برق ساکا


بهترین روش پاک کردن چسب نواری از بدنه ماشین

شاید برای شما هم پیش بیاید که می‌خواهید لکه چسب نواری را از روی ماشین پاک کنید. در بسیاری از موارد ممکن است که دست به تزئیین ماشین بپردازید. برای انجام این کار وسایل تزئینی همچون بادکنک و … را با استفاده از چسب نواری روی ماشین می‌چسبانند اما پس از اتمام مراسم پاک کردن جای چسب به یک دغدغه تبدیل می‌شود.

اما نگران نباشید راه حل‌های زیادی برای پاک کردن این لکه‌ها وجود دارد که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

1. با استفاده از آب گرم یا پودر لباسشویی می‌توان این لکه‌ها را پاک کرد. این روش یک روش بسیار سریع و کاربردی است. اما توجه کنید که ذرات پودر لباسشویی روی ماشین خط و خش نندازد؛ برای جلوگیری از این مشکل پودر را با آب گرم به خوبی حل کنید.

2. با استفاده از بنزین یا حلال‌های مشابه آن می‌توانید که لکه را پاک کنید. البته انجام این روش را توصیه نمی‌کنیم لذا رنگ خودرو به مرور زمان دچار تغییر می‌شود و یا از بین می‌رود.

3. استفاده از مواد چند منظوره‌ای همچون شوینده اتک نیز بسیار متداول است و می‌توان لکه چسب نواری را از بین می‌برد. این روش از مزیتی که برخوردار است این است که موجب کنده شدن رنگ خودرو نمی‌شود.

4. در بسیاری از موارد چسب بسیار سمج می‌شود به همین دلیل یک روش بسیار مناسب برای از بین بردن آن‌ها، استفاده از آب و صابون است. در ابتدا به منظور خیساندن لکه چسب از آب و صابون استفاده کنید و یا این که روی لکه می‌توانید الکل اسپری کنید. پس از خیساندن یا پاشیدن الکل سعی کنید که چسب را پاک کنید. اگر موثر نبود از مواد طبیعی همچون سرکه استفاده کنید، یا با سشوار آن را حرارت دهید.


❗ با این فرمول منحصربفرد در خانه چسب درست کنید: ساخت چسب همه کاره


ساده ترین روش پاک کردن جای چسب نواری از پلاستیک

گاهی اوقات می‌خواهید چسب نواری را از روی سطوح پلاستیکی پاک کنید شاید به نظرتان این کار خیلی سخت باشد چرا که بیشتر چسب‌ها پس از خشک شدن به صورت پلاستیک می‌شوند یعنی ماهیتی همچون پلاستیک پیدا می‌کنند.

با توجه به آن چه که گفته شد ممکن است که استفاده از پاک کننده‎های شیمیایی سطح مورد نظر را از بین ببرد.

1. بهترین روش برای پاک کردن چسب‌ها استفاده از تراشیدن است در وهله اول سعی کنید نوک چاقو را زیر چسب بندازید و آن را به آرامی جدا کنید، حواستان باشد سطح پلاستیکی خراشیده نشود.

2. در واقع روش بعدی استفاده از آب گرم است، مقداری ماده شوینده را با آب گرم مخلوط کنید. سپس یک پارچه را آغشته به محلول کنید و آن را روی لکه بگذارید و پس از گذست چند ساعت لکه چسب را بخراشید به صورتی که سطح پلاستیکی آسیب نبیند.

3. با استفاده از الکل می‌توانید لکه چسب را پاک کنید اما دقت کنید که الکل می‌تواند به بسیاری از سطوح پلاستیکی آسیب بزند؛ سطح مورد نظر را با یک دستمال آغشته به الکل بپوشانید و صبر کنید که چسب نرم شود و پس از نرم شدن چسب را پاک کنید.

راحت ترین روش پاک کردن جای چسب نواری از سرامیک

لازم است بدانید که یکی از سخت‌ترین کارهای ممکن پاک کردن چسب نواری از روی سرامیک است. بسیاری از افراد نمی‌توانند این کار را به تنهایی انجام دهند به همین دلیل برای تمیز کردن لکه چسب روی سرامیک از خدمات نظافتی هم کمک می‌گیرند.

معمولا در بسیاری از مواقع با چسباندن موکت‌ها به سرامیک و … لکه‌هایی روی سرامیک باقی می‌ماند که پاک کردن آن‌ها بسیار سخت است.

زمانی که موکت‌ها برداشته می‌شوند نمی‎توان از ظاهر بد سرامیک‌ها چشم پوشی کرد و آن‌ها را نادیده گرفت. برای تمیز کردن لکه‌ها می‌توانید که از مایع ظرفشویی و کاردک استفاده کنید اما اگر لکه‌های چسب به شکل ناخنک یا شبیه به جرم شدند بهترین راه این است که از خدمات کفسابی برای تمیز کردن سرامیک‌ها و یا سنگ‌ها و … کمک بگیرید.

زمانی که لکه‌ها به خوبی پاک شوند محیط بسیار تمیز و مرتب به نظر می‌رسد و آرامش خاصی نسبت به تمیزی سرامیک‌ها به دست می‌آورید.

❗ نتیجه گیری

بهترین روش پاک کردن جای چسب نواری در سطوح مختلف را بررسی کردیم همچنین اصلی ترین نکته ای که در پاک کردن جای چسب نواری باید به آن توجه کنیم این است که روی سطح مورد نظر خش و یا خطی نیفتد. در واقع در این مطلب سعی کردیم که نحوه پاک کردن جای چسب نواری را به صورت کامل روی سطوح مختلف، بیان کنیم. تاثیر چسب روی سطوح مختلف را بررسی کردیم و بهترین شیوه برای پاک کردن چسب از هر سطحی را هم بیان کردیم. امیدواریم که با خواندن این مطلب به راحتی لکه چسب‌را پاک کنید.  

تجربیات و نظرات خود را در خصوص پاک کردن چسب از سطوح مختلف با ما به اشتراک بگذارید.

بروزرسانی 8.6.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *