چسب برق از جمله پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین تجهیزات صنعت برق است برای رسیدن به بهترین روش کار با چسب برق تا آخر این مقاله با الکترو چسب همراه باشید.

این روزها با توسعه ساختمان سازی و افزایش برق کشی ساختمان‌ها، درست کار کردن با چسب برق یا نوار برق امری لازم و ضروری است.

معمولا نوار چسب برای عایق سازی سیستم‌های برقی و انواع سیم و کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آن جایی که هیچ ماده‌ای به صورت صد در صد نارسانا نیست یعنی ممکن است که هر چیزی درصد بسیار کمی رسانا باشد، و با توجه به جریان برق حتی چسب برق‌ها هم ممکن است که رسانا باشند و در نهایت خطر ساز شوند.

اساسا این چسب از وینیل بسیار با کیفیت تولید شده است که از قابلیت بالایی برخوردار است و در مدت طولانی می‌تواند به عنوان عایق سیم و کابل‌ مورد استفاده قرار بگیرد. در صنعت برق بسیاری از نقاط، پر خطر و بسیار حساس هستند برای مثال می‌توان به جعبه تقسیم، باکس فیوزهای مینیاتوری و … اشاره کرد.

در نهایت یک اتصال ممکن است که گرما را افزایش داده و در نهایت باعث ایجاد حادثه شود. در این صورت برای محافظت بیشتر از این نقاط حساس و جلوگیری از وقوع حادثه لازم است که از چسب برق استفاده شود. اساسا چسب برق به عنوان یک چسب پر کاربرد در صنعت برق و سیم کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چسب لنت در برابر آب و رطوبت از مقاومت کمی برخوردار است و خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهد؛ لازم است بدانید که آب رسانای جریان برق است و به نوبه خود می‌تواند بسیار خطر آفرین باشد.

 برای شماهده دیگر انواع این محصول در سایت آمازون کلیک کنید.


مشاهده انواع محصولات با کیفیت :✔️ چسب برق واندر سینا | ✔️چسب برق ایران چسب |✔️ چسب برق جک اسمیت | ✔️چسب برق ساکا


 

10 نکته استثنایی کار با چسب برق

بهترین روش کار با چسب برق در گرو توجه به یک سری نکات است تا در هنگام استفاده با مشکل رو به رو نشویم. 

✅در هنگام مصرف چسب برق لازم است که آن را بکشید تا به خواص چسب برق برسید.

✅حتما برای پیشگیری از وقوع حوادث مختلف در مناطق حساس از چسب برق استفاده نمایید.

✅اساسا چسب لنت یک چسب حساس به فشار محسوب می‌شود که برای چسباندن آن به سطوح مختلف نیازی نیست که آب و حرارت و … وجود داشته باشد.

✅از آن جایی که این چسب‌ها در رنگ ‌های مختلف برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند لازم است که برای کد گذاری سیم‌ها از رنگ‌های مختلف استفاده کنید.

✅ تمام چسب برق‌ها از خاصیت کشسانی خوبی برخوردار هستند اما ضد آب نیستند. توجه کنید چسب برق را در مکان‌های خیس و مرطوب مورد استفاده قرار ندهید لذا ممکن است که چسبندگی خود را کاملا از دست بدهند.

✅هنگام چسباندن چسب روی سیم و کابل‌ها به عنوان یک عایق لازم است که آن را به صورت کامل فشار دهید تا محکم و خوب به سطح مورد نظر بچسبد.

✅به دلیل این که قابلیت کشسانی بالایی دارد ممکن است بریدن آن کمی سخت باشد به همین دلیل می‌توانید آن را با چاقو و یا قیچی پاره کنید.

✅این چسب‌ها را در دمای بالا می‌توانید مورد استفاده قرار دهید لذا انعطاف پذیری آن‌ها تا دمای -30 درجه سانتی گراد است.

✅می‌توانید آن را در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار دهید چرا که در برابر عوامل زیست محیطی همچون اوزون، گرما، اشعه  UVبسیار مقاوم خواهد بود.

✅می‌توان این چسب را در مکان‌هایی که احتمال خطر آتش سوزی وجود دارد مورد استفاده قرار داد لذا در برابر شعله بسیار مقاوم است.  

 

اصولی‌ترین روش کار با چسب برق

 زمانی که چسب برق را محکم و زیاد بکشید، احتمال پارگی آن وجود دارد. در وهله اول لازم است که جریان برق را از فیوز قطع نمایید و سیم و کابلی را که می‌خواهید متصل کنید کاملا بدون برق باشد و پس از آن سیم‌ها را به اندازه 2.5 سانتی‌متر لخت کرده و روکش آن‌ها را بردارید؛ که برای این کار می‌توانید از سیم چین یا فندک استفاده کنید.

 زمانی که این چسب برق را مورد استفاده قرار می‌دهید اطراف سطح مورد نظر باید صاف و بدون گرد و غبار باشد. اگر می‌خواهید چسب برق را در مکان خشکی مورد استفاده قرار دهید: لازم است که دو سیم یا کابل مربوطه را به دور هم بپیچانید که کاملا با هم در تماس باشند و از اتصال آن‌ها به خوبی مطمئن شوید. گاهی اوقات ممکن است که دو سیم به خوبی به‌هم پیچ نخورده باشند و در این صورت مجبور می‌شوید که از پایان کار دوباره چسب برق را باز کنید و سیم‌ها را متصل کنید.

 در لایه اول بهتر است که دو بار چسب برق را دور سطح مورد نظر بپیچانید و آن را به خوبی فشار دهید که باز نشود سپس لایه‌های بعدی را به خوبی به دور سیم بچرخانید و آن‌ها را محکم کنید. زیاد به چسب فشار وارد نکنید لذا ممکن است در حین کار پاره شود بنابراین این کار را به آرامی و دقت انجام دهید.

❗نتیجه گیری

چسب برق علاوه بر اتصال دو سیم به‌هم به عنوان یک عایق عمل می‌کند و امنیت و ایمنی را دوچندان می‌کند. هنگام انتخاب این چسب‌ها حتما به کیفیت آن‌ها دقت کنید و مطمئن شوید که می‌تواند در طولانی مدت برای کاربردهای مختلف شما را یاری کند. 

به درستی متصل کردن دو سیم به‌هم امری لازم و ضروری است بنابراین باید در هنگام انجام این کار استانداردها و نکات لازم را به خوبی رعایت کنید که در آینده با مشکل رو به رو نشوید.

همچنین شما می‌توانید تجربیات و نظرات خود را در خصوص بهترین روش کار با چسب برق با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *