شناختن انواع حلال چسب قطره‌ای به‌اندازه شناخت قوی‌ترین چسب‌های قطره‌ای برای کاربرد مورد نظر شما اهمیت بسیار دارد. برای همه ما حداقل یک‌بار این مشکل وجود داشته است که بخواهیم قطره‌های چسب را از روی لباس یا سطوح دیگر تمیز کنیم. اما باید در نظر داشت که تمیزکردن لکه‌های این مایع قوی از روی سطوح کار مشکل و طاقت‌فرسایی خواهد بود؛ چرا که نیازمند تجربه است تا به سطح مورد نظر، آسیب وارد نشود. در این مقاله ما ساده‌ترین روش پاک‌سازی چسب را به شما آموزش خواهیم داد تا به‌سرعت این مشکل به نظر آسان اما مهم را رفع نمایید.

چسب قطره‌ای از کارآمد‌ترين انواع چسب در مصارف خانگی است، زیرا دوام بسیار بالایی دارد و استفاده از آن به‌سادگی انجام می‌پذیرد. چسب‌هایی مانند 123 یا چسب‌های دوقلو و دیگر چسب‌های مانند این‌ها به‌صورت کلی به نام چسب‌های قطره‌ای شناخته می‌شوند. این چسب‌ها بسیار مقاوم هستند و از این رو با استفاده از آنها بر روی سطوح مختلف، اغلب در کمترین زمان ممکن خشک می‌گردند.

بعضی اوقات این خصوصیت چسب‌های قطره‌ای باعث دردسر می‌شود؛ مانند زمانی که اشتباهاً در تماس با سطح پوست قرار می‌گیرند یا هنگامی که روی وسایل و تجهیزات چوبی، پلاستیکی یا لباستان می‌چکند. پاک‌سازی این لکه‌ها راهکار مناسب خودش را دارد تا آسیبی به سطح وارد نشود. برای پاکسازی چسب قطره‌ای می‌توانید از محلول‌های مختلفی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که تمام محلول‌ها برای این کار مناسب نیستند و ممکن است آسیبی جدی به وسیله یا لباس شما وارد کند که دیگر قادر به استفاده از نباشید.

روش پاک کردن چسب قطره‌ای

پاک کردن چسب قطره‌ ای با استون

تمام چسب‌های قوی یک نقطه ضعف دارند، این نقطه ضعف استون است. با استفاده از استون در قسمت چسبی دست، می‌توان پیوند بین پوست دست و چسب را به راحتی از هم گسست. پس از این که پیوند دست و چسب 123 به سرعت حل شد می‌توانید چسب خشک شده را به راحتی از دست خود جدا کنید.

برای پاک کردن چسب قطره‌ای به این روش لازم است که از استون خالص استفاده کنید، یا می‌توانید برای پاک کردن چسب از پاک کننده‌های ناخنی که پایه آن‌ها استون است، استفاده کنید. فراموش نکنید که استون پوست دست شما را دچار خشکی می‌کند بنابراین پس از آن از یک نرم کننده پوست استفاده کنید. روش پاک کردن چسب قطره‌ای با استون به صورت زیر است:

بخشی از دست که دارای چسب است را کاملا به استون آغشته نمایید و پس از مدتی چسب را بکنید. اما اگر از مایع پاک کننده ناخن که پایه آن استون است استفاده می‌کنید، بایستی آن را داخل یک کاسه بریزید و پنج دقیقه دست خود را داخل آن قرار دهید؛ پس از آن با انگشتانتان اقدام به کندن چسب کنید. اگر پاک نشد مدت بیشتری آن را داخل ماده قرار دهید تا چسب به خوبی شل شود و در نهایت دستتان را آب گرم و صابون شست و شو دهید.

✔️ با این فرمول طلایی به تنهایی چسب همه کاره بسازید! ساخت چسب همه کاره در خانه

پاک کردن چسب قطره‌ ای با آب و نمک

قسمتی از پوست دست که آغشته به چسب 123 است را در آب گرم خیس نمایید. البته آب گرم را داخل یک ظرف بریزید و دست خود را 10 دقیقه در آن قرار دهید. توجه کنید اگر قسمتی از دست به چسب آغشته شده است که نمی‌توان آن را داخل کاسه قرار داد می‌توانید یک پارچه را با آب گرم خیس کنید و سپس روی چسب فشار دهید.

روی پوست چسبی نمک بپاشید و سپس آن را در آب گرم بشویید و آن را از پوست خود جدا کنید. چسب را با نمک تمیز کنید و کمی فشار دهید. حداقل یک دقیقه اسکراب کردن را انجام دهید اگر چسب لایه لایه شد دوباره می‌توانید به اندازه 1 الی 2 دقیقه آن را در آب گرم خیس کنید تا چسب به سرعت پاک شود.

اگر اثر چسب باقی ماند تمام مراحل را دوباره تکرار کنید و در نهایت دست خود را بشورید و به دست خود مرطوب کننده بزنید. اگر چسب به خوبی پاک نشد به جای آب گرم از آب لیمو استفاده کنید.

پاک کردن چسب قطره‌ ای با آب و نمک

پاک کردن چسب قطره‌ ای با آب گرم و صابون

اگر پوست دستتان حساس است بایستی از روش‌های ملایمی برای پاک کردن چسب از روی دست استفاده کنید. معمولا مایع‌های ظرف‌شویی و یا صابون‌های ظرفشویی گزینه‌های بسیار قوی هستند، که در جهت انجام کارهای مختلف می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در واقع با استفاده از این ماده می‌توانید چسب 123 را به راحتی از روی پوست پاک کنید؛ البته باید کمی حوصله داشته باشید چرا که لازم است برای این کار، دست خود را چند بار خیس کنید.

در وهله اول بایستی دست خود را در محلول صابون خیس کنید و سپس چسب را بکنید. لازم است که 5 الی 6 قطره صابون ظرف‌شویی را با یک فنجان آب ترکیب کنید. پوست دستتان که چسبی است را به مدت 5 دقیقه در محلول خیس کنید و سپس لبه‌های چسب را با انگشت خود مالش دهید تا چسب پاک شود. اما اگر چسب به راحتی کنده نشد می‌توانید دوباره آن را خیس کنید و سپس مالش دهید تا چسب به خوبی از دستتان کنده شود. در نهایت دست خود را بشویید و از مرطوب کننده دست استفاده کنید.

پاک کردن چسب قطره‌ ای با آب گرم و صابون

پاک کردن چسب قطره‌ ای با الکل

الکل یک حلال قوی است که می‌تواند چسب‌ خشک شده را از روی پوست به خوبی پاک کند. در ابتدا باید الکل را روی چسب قطره‌ای خشک شده بریزید و سپس آن را ماساژ دهید تا پاک شود. پس از پاک شدن چسب لازم است که دست خود را با آب گرم بشویید و سپس برای نرم کردن آن از محلول آب گرم و صابون استفاده نمایید.

می‌توانید پنبه را به الکل آغشته نمایید و سپس به مدت 1 دقیقه آن را روی محل مورد نظر قرار دهید. سپس پنبه را آن‌قدر روی دست خود مالش دهید که چسب پاک شود. اگر چسب پاک نشد الکل بیشتری استفاده کنید. پس از پاک شدن چسب دست خودتان را شست و شو دهید و از مرطوب کننده غلیظ استفاده کنید.

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

✔️ بهترین چسب ها را از بهترین برندها بخرید! بهترین برندهای چسب برق ایرانی

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

روش پاک کردن چسب قطره‌ای از روی لباس و پارچه

اصولا برای پاک کردن چسب قطره‌ای از روی پارچه یا لباس باید دو روش را امتحان کنید. روش اول استفاده از بخار خواهد بود. اتو بخار را آماده کنید و روی محل لکه پارچه قرار دهید، و سپس با استفاده از اتو بخار به محل مورد نظر بخار بدهید؛ که در این صورت چسب خشک شده با حرارت باز می‌شود و سپس به پارچه مقابل می‌چسبد و لکه از بین می‌رود.

بهتر است در اسرع وقت اقدام به پاک کردن لکه کنید تا لکه چسب قطره‌ای کاملا پاک شود. دومین روش پاک کردن چسب قطره‌ای از روی لباس این است که از سرکه استفاده کنید. بایستی پارچه‌ای را به سرکه آغشته کنید و سپس روی لکه چسب بکشید. در این صورت چسب قطره‌ای نرم می‌شود و از لباس جدا می‌شود.

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

✅ پرطرفدارترین و پرفروش ترین چسب های بازار  : چسب برق جک اسمیت | چسب برق واندرسینا | چسب برق ایران چسب

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

پاک کردن چسب قطره ای با یخ از روی لباس

برای استفاده از این روش در ابتدا قسمتی که لکه چسب بر روی آن وجود دارد را با آب سرد خیس نماید؛ سپس چند تکه یخ کوچک بر روی پارچه بگذارید. با این کار شما به چسب شوک وارد نموده‌اید و این کار باعث انقباض مولکول چسب می‌شود که در نهایت چسب از روی لباس جدا خواهد ‌شد.

درصورتی‌که زمان کافی ندارید و نمی‌توانید منتظر بمانید، یک کاسه کوچک را پر از آب سرد کنید و تکه‌های یخ را به آن اضافه کنید تا به طور کامل آب سرد شود. منطقه لک‌دار را برای چند ثانیه در آن فرو کنید، سپس آن را بیرون بکشید. این کار باعث پاکسازی کامل چسب نمی‌شود و کمی لکه چسب بر روی لباستان باقی می‌ماند.

روش پاک کردن چسب قطره‌ای از روی لباس و پارچه

پاک کردن چسب قطره‌ای از روی سطوح مختلف

یکی دیگر از مشکلاتی که در استفاده از چسب‌های قطره‌ای به وجود می‌آید، افتادن چسب روی سطوح مختلف و خشک‌شدن آنها است. در این مواقع چسب خشک شده شکل ظاهری سطح را خراب نموده و لازم است تا آن از سطح مورد نظر پاک شود. در این بخش نحوه پاک کردن چسب از سطوح مختلف صاف و پلاستیکی را بررسی می‌کنیم.

پاک کردن چسب قطره‌ای از روی سطوح صاف (چوب، فلز و سنگ)

این روش‌ فقط برای پاک کردن چسب قطره‌ای روی سطوح چوبی، فلزی و سنگی کاربرد دارد. قبل از این‌ که برای پاک کردن چسب قطره‌ای از سطح مورد نظرتان از محلول‌هایی مانند استون، سرکه، اسپری، صابون و … استفاده کنید، مقدار کمی از محلول را بر روی قسمتی از وسیله مورد نظر که قصد پاکسازی آن را دارید و در دیدرس نمی‌باشد استفاده کنید. با این کار مطمئن شوید آسیبی به سطح نخواهد رسید. علی‌الخصوص زمانی که قصد دارید از موادی که دارای خواص فرسایشی یا ساییدگی استفاده کنید.

بهترین روش برای پاکسازی چسب از روی چوب خام یا برش نخورده و بدون شکل، استفاده از سنباده است. سنباده، لایه‌ای بسیار نازک از سطح چوب که به چسب قطره‌ای آغشته است را می‌تراشد و عاری از لکه‌های چسب می‌نماید. برای پاک کردن چسب قطره‌ای بر روی جواهرات پیشنهاد می‌کنیم که سطح چسب خورده را به‌آرامی با تیغ بتراشید و سپس با پنبه آغشته به الکل صنعتی سطح مورد نظر را پاکسازی نماید.

پاک کردن چسب قطره‌ای از روی سطوح مختلف

پاک کردن چسب قطره‌ای از روی سطوح پلاستیکی

برای پاکسازی سطوح پلاستیکی در ابتدا استفاده از محلول آب و مایع ظرف‌شویی را پیشنهاد می‌کنیم. شما می‌توانید دستمالی را با محلول آب ولرم و مایع ظرف‌شویی خیس کنید و بعد از چلاندن دستمال به‌ صورتی که با محلول مرطوب شده باشد. دستمال مرطوب شده را روی محل دلخواه قرار دهید و بر روی آن سلفون بکشید تا رطوبت محل دلخواه به طور کاملاً حفظ گردد و در نهایت پس از چند ساعت چسب نرم می‌شود و به‌سادگی با دستمال مربوط به محلول می‌توانید آثار چسب را از بین ببرید.

نتیجه گیری 

روش‌‌هایی که در این مقاله آموزش داده‌ایم به سطوح آسیب نمی‌رسانند، اما ممکن است اولین باری که از آن‌ها استفاده می‌کنید به طور کامل چسب را از روی سطح مورد نظرتان پاک نکند. در نتیجه نیاز است که با صبر و شکیبایی چند بار مراحل گفته شده را طی نماید.

از بین بردن چسب قطره‌ای کار ساده‌ای نیست، پیش از کار با این محصول کاربردی برای سطح مورد نظر خود را آماده کنید و مطمئن شوید که تنها روی قسمت‌هایی دلخواه را به چسب قطره‌ای آغشته می‌کنید.  هنگامی که چسب در قسمت موردنظرتان آغشته نشده است  خشک نشده و قصد پاک کردن آن دارید بهتر است از محلول‌های الکل، استون، تینر، یا حتی گاز فندک استفاده نمایید.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش پاک کردن چسب قطره ای با کارشناسان ما در الکتروچسب تماس بگیرید. شما می‌توانید تجربیات و نظرات خود را در این خصوص با ما به اشتراک بگذارید.

بروزرسانی 29.06.01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *