پاک کردن چسب حرارتی چسب حرارتی یکی از اقسام چسب بوده که در کاربردهای خانگی و صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از عمده مشکلاتی که افراد در زمان به کارگیری این نوع چسب با آن مواجه هستند می‌توان آغشته شدن پارچه لباس به چسب حرارتی و یافتن روشی برای پاک نمودن چسب حرارتی از روی پارچه اشاره کرد. به طور کلی انواع چسب‌ها حلال‌های مختص به خود را دارند که در زمان به کارگیری آن‌ها می‌بایست به جنس پارچه نیز دقت داشت. برطرف سازی چسب از روی پارچه شکیبایی بسیاری را می‌طلبد ، ولی در حقیقت بسیار آسان است.

پاک کردن چسب حرارتی


✔️ پرطرفدارترین و پرفروش ترین چسب های بازار 

چسب برق جک اسمیت | چسب برق واندرسینا | چسب برق ایران چسب


پاک کردن چسب حرارتی از روی پارچه

هنگام کار با چسب‌های حرارتی مراقب باشید که چسب بر روی لباس شما نریزد زیرا این لکه به راحتی از بین نمی‌رود. ولی در صورتی که به دلیل بی احتیاطی مقداری چسب بر روی لباس شما چکه کرد به صورت زیر آن را پاک کنید:

🧴 ابتدا پارچه را در داخل فریزر قرار دهید و با توجه به میزان عمق نفوذ چسب 20 دقیقه صبر کنید.

🧴 پس از خروج چسب از فریزر مقاومت آن کاهش یافته و می‌توانید چسب را از روی لباس جدا نمایید. این کار را با ظرافت انجام دهید تا آسیبی به لباس هایتان وارد نشود. در این حالت چسب راحت تر از روی لباس جدا می‌شود.

🧴همچنین شما می‌توانید این کار را با استفاده از یخ و یا لکه برها نیز انجام دهید. دقت داشته باشید که هیچ گاه با استفاده از دست چسب را از روی لباس خود پاک نکنید زیرا هم این که چسب گسترش پیدا کرده و به سایر بخش های لباس نیز نفوذ می‌کند. و هم این که ممکن است که به پارچه لباس شما آسیب بزند.

پاک کردن چسب حرارتی از روی لباس بافتنی

برخی از افراد برای پاک کردن چسب حرارتی از روی لباس بافتنی از فشار آوردن به چسب استفاده می‌کنند و با اجسام نوک تیز مثل چاقو و یا ناخن سعی دارند که چسب را پاک نمایند. ولی لازم است بدانید که چسب ها با وارد کردن فشار پاک نمی شوند و در صورت پاک شدن نیز مقداری از پرز لباس را نیز از بین می برند و جای آن برای همیشه بر روی لباس شما باقی می ماند. برای از بین بردن چسب ابتدا آن را در داخل فریزر قرار دهید و سپس با استفاده از آب گرم لباس را بشویید. در این حالت شوکی که به چسب وارد می‌شود می‌تواند باعث کاهش کیفیت چسب شده و جداسازی آن را راحت‌تر کند.

همچنین استفاده از سرکه و یا استون نیز برای این کار مناسب است. برای استفاده از این دو محلول باید از پارچه سفید تمیز استفاده کنید زیرا ممکن است  تماس پارچه با استون رنگ پارچه به رنگ لباس بافتنی منتقل شود. در انتها نیز لباس را در داخل ماشین لباسشویی بریزید تا لکه ایجاد شده از بین برود.

پاک کردن چسب حرارتی از روی لباس

پاک کردن چسب حرارتی از روی تور

پارچه‌های توری حساسیت بالایی دارند و ریختن چسب بر روی این پارچه ها کیفیت تور را کاهش می دهد. در مرحله اول شما می توانید این پارچه را در داخل فریز قرار دهید تا یخ بزند ولی در صورتی که ابعاد تور بزرگ است و نمی‌توان این کار را انجام داد از استون کمک بگیرید.

چسب‌ها در برابر مواردی از جمله استون مقاومت کمتری دارند. به همین منظور برای از بین بردن چسب از روی تور استون بهترین لکه بر است. لازم است بدانید که استون ها خاصیت قلیایی دارند و استفاده مستقیم از آن ها ممکن است به تور شما آسیب برسانند. به همین دلیل باید استون را با چند قطره آب ترکیب کنید. دقت داشته باشید که آب ریخته شده زیاد نباشد که خاصیت استون را از بین ببرد.

سپس دستمال سفید رنگ پارچه‌ای را در داخل استون فرو کرده و بدون وارد کردن فشار زیادی آن را بر روی تور بکشید. در این حالت معمولا چسب ها نمی توانند مقاومت کنند و پاک می شوند. در انتها نیز برای لکه بری جای چسب از شوینده ملایم استفاده کنید. در صورتی که تور از نوع قابل شستشو است آن را در زیر آب داغ بگیرید و دو سمت پارچه را بر روی یکدیگر بکشید تا اصطکاک ایجاد شده جای چسب را نیز از بین ببرد.


با این روش منحصر بفرد دیگر نگران کنده نشدن چسب دو طرفه نباشید! کندن چسب دو طرفه


پاک کردن چسب حرارتی از روی پوست

ریختن چسب داغ بر روی پوست با درد همراه است و ادامه فعالیت را با اشکال مواجه می‌کند. چسب پوست را سوزانده و چنانچه تلاش کنید با انگشتان دیگر چسب را جدا نمائید، آن‌ها نیز خواهند سوخت. برعکس سایر راه‌ها، برای پاک نمودن این چسب از روی پوست بایستی با سریع عمل نمائید.

ضروری است سوختگی با چسب حرارتی را همچون سایر سوختگی‌ها درمان کنید. به منظور پاک کردن چسب حرارتی از روی دست روش‌های خانگی بسیاری در دسترس است. می‌توان از آب گرم و صابون، استون، آب لیمو و… برای پاک نمودن چسب حرارتی استفاده نمود.

افرادی که وضعیت پوستی حساسی دارند، می‌بایست به پزشک مراجعه نمایند، ولی اغلب مردم می‌توانند با راه‌های بیان شده به آسانی چسب حرارتی را از روی پوست خود پاک کنند:

🔀 به سرعت چسب داغ را زیر آب سرد ببرید تا خنک گرد، سوختگی را متوقف نموده و اجازه دهید چسب به طور کامل خشک شود. چنانچه سوزش آنچنان دردناک نیست، برای التیام آن یک مکعب یخ را می‌توان روی آن قرار داد.

🔀 چسب را به آهستگی و با تمرکز از روی پوست جدا نمائید. چنانچه دردتان شدت یافت، در پی کمک‌های پزشکی باشید.

🔀 بخش صدمه دیده را مجدد زیر آب سرد ببرید. از پماد نئوسپورین یا سایر پمادهای ضد درد به منظور کاهش درد استفاده نمائید و با استفاده از چسب زخم و باند، آن قسمت را بپوشانید.

🔀 نقطه ضعف چسب حرارتی، استون می‌باشد. به کارگیری استون به شکل مستقیم در بخشی که چسبی است به سرعت پیوند میان چسب و پوست را حل خواهد کرد. پس از آن کندن چسب خشک راحت‌تر صورت می‌گیرد.

پاک کردن چسب حرارتی از روی مو

ریختن چسب حرارتی بر روی موها یکی از اتفاقات ناگواری است که باید تدابیری برای آن کرد. در صورتی که چسب بر روی نوک موها بریزد بهترین راه کوتاه کردن انتهای مو است. ولی در صورتی که نمی‌توانید آن را کوتاه کنید باید روش زیر را در پیش بگیرید.
ابتدا قطعه ای یخ برداشته و به آرامی آن را بر روی چسب های ریخته شده بر روی مو بکشید. این کار را تا اندازه ای انجام دهید که چسب قدرت خود را از دست بدهد و بتوان آن را با دست جدا کرد.

ولی گاهی چسب های حرارتی بسیار قوی هستند و به راحتی پاک نمی‌شوند. در این حالت باید از چسب برها و یا استون استفاده کنید. دقت داشته باشید که استون حاوی موادی است که به ریشه مو آسیب می‌رساند. برای پاک کردن چسب حرارتی از روی مو پنبه را به مقداری استون آغشته کرده و به آرامی آن را بر روی موهای خود بکشید. شما یابد این کار را انقدر تکرار کنید که چسب به آرامی از روی موهای شما برداشته شود تا موهای شما آسیبی نبیند.

پاک کردن چسب حرارتی از روی فرش

پاک کردن چسب حرارتی از روی فرش

آسان‌ترین و مناسب‌ترین روش برای برطرف سازی لکه چسب حرارتی از روی فرش فریز نمودن لکه روی فرش از طریق کیسه حاوی یخ می‌باشد. بعد از سخت شدن چسب به وسیله کارد آشپزخانه، چسب سخت شده را از الیاف فرش جدا نمائید. چنانچه این راه موثر نبود، به کارگیری استون می‌تواند در پاک کردن چسب حرارتی از روی فرش تاثیر بسزایی داشته باشد.

لازم به ذکر است که دستمال کشیدن بر روی فرش برای برطرف سازی لکه چسب حرارتی تنها موجب نفوذ چسب در الیاف فرش  شده و به آن صدمه می‌زند. پاک نمودن چسب از روی فرش را متناسب با مقدار چسبی که روی آن ریخته است، به دو صورت می‌توان انجام داد:

⏹️ پاک نمودن چسب حرارتی از روی فرش بی درنگ پس از ریخته شدن:

چنانچه به سرعت متوجه ریختن چسب حرارتی روی فرش شده‌اید، می‌توان بی درنگ از طریق یک تیغ تیز و حرکت آن به سوی بالا، چسب را از روی فرش جدا نمائید تا پخش نگردد.

⏹️ پاک نمودن چسب حرارتی از روی فرش بعد از گذشت زمانی:

از آنجا که به کارگیری الکل روی فرش‌های پرزدار و کرکی عمل نخواهد کرد، به راه تازه‌ای برای برطرف سازی چسب حرارتی از روی فرش نیاز است. برای این هدف، دستورالعمل‌های زیر را در پی بگیرید:

⏹️ به کارگیری یک اتوی داغ و یک پارچه نازک (پارچه‌ای که بهتر از فرش، چسب بتواند به آن بچسبد).

⏹️ اتوی داغ را روی بخش آسیب‌ دیده پارچه قرار دهید تا چسب به پارچه جذب شود. به جای جلو و عقب نمودن اتو، آن را روی بخش مورد نظر فشار داده تا مانع از پخش شدن چسب در یک سطح بزرگ‌تر شوید.


باکیفیت ترین چسب برق‌ها را از بهترین برندهای ایرانی بخرید! بهترین برندهای چسب برق ایرانی کدام است؟


پاک کردن چسب حرارتی از روی سایر سطوح

از الکل می‌توان برای پاک کردن چسب حرارتی از روی فلز، چوب و سایر سطوح استفاده نمود. پنبه آغشته شده به الکل را روی لکه قرار دهید. بگذارید زمانی سپری شود و چسب با الکل وارد واکنش شود ، سپس با دستمال، چسب را پاک نمائید. به کارگیری چسب حرارتی احتمال دارد افزون بر نفوذ در لباس یا سایر سطوح موجب سوختگی پوست دست نیز شود. در این مواقع نسبت به درجه سوختگی می‌توان دست را زیر آب سرد برد و ذرات چسب را به آهستگی از روی پوست برطرف ساخت.

مناسب‌ترین روش پاک کردن چسب حرارتی از روی شیشه و سرامیک کف در شرایطی که چسب خشک شده و غیر قابل انعطاف باشد، به کارگیری تیغه شیشه پاک کن یا کاردک تمیزکاری است که می‌تواند موثر واقع شود. بعد از آن با استفاده از یک شوینده معمولی می‌توان سطح را به طور کامل تمیز نمود. این یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای پاک کردن چسب حرارتی از روی سطوح است. راهنمای زیر می‌تواند در از بین بردن چسب حرارتی کمک شایانی به شما بکند. تمام مواردی که مورد نیاز هستند، الکل و گوش پاک کن می‌باشد:

☑️ زمان بدهید تا چسب کاملا خشک شود چسب خشک شده با سرعت بیشتری از روی سطوح جدا می‌گردد.

☑️ بعد از خشک شدن چسب، گوش پاک کن را با الکل آغشته نموده و سپس اطراف لبه‌های چسب حرارتی ضربه بزنید.

☑️ اجازه دهید الکل با چسب وارد واکنش شود و سپس به آسانی چسب را جدا نمائید.

☑️ بعضی از سطوح احتمال دارد به شکل مطلوبی با الکل وارد واکنش نشوند ، از این رو همواره پیش از تست آن روی یک قسمت بزرگ، یک نقطه‌ی کوچک را به الکل آغشته نمائید.

پاک کردن چسب حرارتی از مبل

پاک کردن چسب حرارتی از روی مبل 

پارچه مبل‌ها از جنس های مختلفی می‌باشد که هر کدام روش پاک کردن خاصی دارد. ولی معمولا سرکه بهترین جواب را به شما می دهد. برای این کار پارچه را آغشته به مقداری سرکه کرده و آن را بر روی مبل به صورت رفت و برگشتی بکشید. این کار را بارها تکرار کنید تا اثرات چسب کاهش یابد. در صورتی که پارچه شما از جنس مخمل باشد ممکن است سرکه کیفیت آن را کاهش دهد. به همین منظور ابتدا یخ را امتحان کنید و در صورتی که نتیجه نگرفتید از سرکه استفاده نمایید.

پس از این که چسب از روی مبل شما جدا شد باید با استفاده از شوینده ملایم و نرم کننده‌ها مبل را تمیر کنید تا از آسیب رسیدن به پارچه جلوگیری کنید. برای این کار پارچه سفیدی برداشته و آن را در داخل شوینده ترکیب شده با آب قرار دهید. سپس به صورت مستقیم آن را بر روی مبل بکشید. در صورتی که این مرحله را انجام ندهید جای چسب بر روی پارچه مبل شما باقی مانده و ظاهری بی کیفیت را به آن می‌بخشد.


قوی ترین و با کیفیت ترین چسب هایی که می توانید پیدا کنید :

 چسب برق اوساکا | چسب برق ساگا | چسب برق ساکا


سخن آخر!

پاک کردن چسب حرارتی چسب حرارتی یکی از پرمصرف ترین چسب های موجود در بازار و یکی از پرطرفدارترین چسب های حال حاضر در صنعت برق است که کاربردهای خانگی و صنعتی زیادی دارد . این چسب در کنار مزایای بی شماری که دارد مشکلاتی از قبیل آغشته شدن پارچه لباس و یا دیگر اشیا و سختی پاک کردن آن است. به طور کلی نیز هر چسب حلال مخصوص به خود را دارد که البته در هنگام به کارگیری آن باید به جنس پارچه نیز توجه شود.

امیدواریم که این مقاله به سوالات شما در خصوص چگونگی پاک کردن چسب حرارتی پاسخ داده باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در الکتروچسب تماس بگیرید. همچنین می توانید تجربیات و پیشنهادات خود را در خصوص پاک کردن چسب حرارتی با ما به اشتراک بگذارید.

بروزرسانی 23.09.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *