پاک کردن چسب چوب: همان گونه که از نام این چسب مشخص است بیشتر برای به‌ هم چسباندن سازه‌های چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن است هنگام کار لکه‌هایی روی قسمت چوبی بماند و یا این که در هنگام استفاده از چسب چوب مقداری از چسب چوب روی فرش و یا موکت ریخته شود قطعا در هنگام پاک کردن چسب چوب از روی سطوح با مشکل مواجه می‌شوید بنابراین در این مطلب به روش‌های پاک کردن لکه‌های چسب چوب باقی مانده روی چوب، فرش و موکت می‌پردازیم.

پاک کردن چسب چوب به روش خانگی

پاک کردن چسب چوب از روی چوب

چسب چوبی که خشک شود همچون سنگ سفت و محکم خواهد بود؛ به همین دلیل می‌توان آن را با یک اسکنه تیز جدا کرد. بایستی که نوک اسکنه تیز را روی پایه چسب چوب ریخته‌ شده قرار دهید به صورتی که لبه اریب اسکنه باید رو به جلو باشد؛ یعنی اسکنه به حالت زاویه 150 نگه داشته شود.

و سپس آن را به جلو و عقب حرکت دهید و در نهایت آن را به آرامی فشار دهید تا به زیر لکه چسب چوب برود. می‌توانید با استفاده از یک چکش به انتهای اسکنه ضربه بزنید. در صورت کنده شدن چسب سعی کنید که با لبه تیز اسکنه چسب را بخراشید تا باقی مانده چسب پاک شود.

توجه کنید در واقع لکه‌هایی که ایجاد می‌شود به وسیله انگشتان دست است، اساسا این چسب به داخل منافذ چوب وارد می‌شود و نمی‌توان آن را با اسکنه جدا کرد این لکه را با سنباده زدن می‌‎توان پاک کرد. در این روش اطراف لکه را با نوار چسب بپوشانید و لکه را با پنبه آغشته به استون تمیز کنید.

فراموش نکنید که استون خیلی زود تبخیر می‌شود بنابراین یک ربع لکه را با استون خیس کنید. چسب چوبی که با استون خیس می‌شود نرم می‌شود و در این صورت با اسکنه می‌توانید آن را بتراشید. در حالتی که با اسکنه، نتوانستید لکه چسب چوب را بتراشید می‌توانید که از اسکاچ استفاده کنید. اگر لکه چسب‌ چوب با استون پاک نشد می‌‎توانید از سنباده استفاده کنید.

پاک کردن چسب چوب

پاک کردن چسب چوب از روی فرش یا موکت

در صورتی که لکه چسب ایجاد شده قدیمی باشد بایستی که لکه چسب مورد نظر را مرطوب کنید و با استفاده از چاقو می‌توانید لکه مورد نظر را بردارید و سپس آن را بتراشید. پس از تراشیدن لکه می‎توانید از آب گرم استفاده کنید و لکه را لایه لایه پاک کنید. نباید فشار زیادی به لکه چسب چوب وارد کنید چرا که ممکن است فرش یا موکت آسیب ببیند.

پس از برداشتن مقدار زیادی از لکه چسب چوب بایستی روی آن سرکه بریزید و چند دقیقه منتظر شوید و در نهایت با آب و صابون و مایع ظرف شویی لکه را بشویید و آن را با یک پارچه تمیز مالش دهید. اگر روی فرش هنوز لکه چسب دیده می‌شود، می‌توانید که این کار را تکرار کنید تا لکه به خوبی پاک شود. در نهایت با استفاده از شامپو فرش می‌توانید لکه را شست‌وشو دهید و با استفاده از کف شامپو فرش لکه را خوب مالش دهید تا به خوبی پاک شود.

روش دوم در غیر این صورت می‎توانید که لکه را با آب داغ بشویید البته ناگفته نماند که آب نباید آن قدر داغ باشد که بافت فرش یا موکت آسیب ببیند. از آنجایی که فرش را به راحتی نمی‎توان پاک کرد بایستی که پنبه‌ای را خیس کنید و روی لکه قرار دهید، این کار را چندین مرتبه انجام دهید و در نهایت با استفاده از یک دستمال خشک لکه چسب چوب و خیسی فرش را بگیرید.

پاک کردن چسب چوب از روی لباس

پاک کردن چسب چوب از روی لباس

گاهی اوقات در اثر سهل انگاری ممکن است که چسب چوب روی لباس بریزد؛ فراموش نکنید که پاک کردن چسب چوب کار راحتی نیست و به سختی می‌‎توان آن را پاک کرد. در بسیاری از مواقع پس از ریخته شدن چسب روی لباس ممکن است که هنوز خیس باشد و خشک نشده باشد در این صورت می‌توانید آن را با آب شست و شو دهید؛ تا لکه پاک شود.

اما در برخی موارد ممکن است که لکه قدیمی باشد و یا این که مدت زیادی از آن گذشته باشد و لکه چسب چوب خشک شده باشد در این صورت نمی‌توان لکه را شست و شو داد تا پاک شود. فراموش نکنید که حرارت آب ممکن است که برای همیشه لکه چسب چوب را روی لباس و یا پارچه ثابت نگه دارد.

در واقع محلول آب و سرکه و استون می‌تواند که تا حد زیادی لکه چسب چوب را نرم کند؛ در این صورت می‌‎توانید با استفاده از این محلول‌‎ها بخش عمده‌ای از لکه چسب چوب را پاک کنید. زمانی که لکه چسب چوب از روی لباس پاک شد می‌توانید لباس را شست و شو دهید.


🧴 چه قدر قوی ترین و پرکاربردترین چسب صنعت را می شناسید؟ : چسب چوب چیست؟ 🧴


سخن آخر 📝

پاک کردن چسب چوب به دلیل ساختار شیمیایی که این چسب دارد به راحتی امکان پذیر نیست و نیازمند دقت زیادی است تا به سطح مورد نظر آسیبی وارد نشود. چسب چوب بیشتر برای چسباندن وسایل چوبی به کار می‌رود و کاربرد زیادی در صنعت چوب دارد. هنگام کار با این چسب ممکن است قسمت‌هایی از آن روی لباس، فرش و یا خوب چوب ریخته شود که طبق راهکارهای گفته شده به راحتی می‌توانید آنها را پاک کنید. درصورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در الکتروچسب تماس بگیرید.

🧾 تجربیات و نظرات خود را در خصوص پاک کردن چسب چوب با ما به اشتراک بگذارید.

بروزرسانی 15.08.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *