مواد تشکیل ‌دهنده چسب‌های 123 و همین‌طور مایع بودن آن می‌تواند سبب ریزش این نوع چسب به روی لوازم، پوست دست و یا لباس شود. از آنجایی که این چسب چسبندگی بسیار بالایی دارد، می‌تواند سبب احساس ناخوشایند در پوست بدن و یا به‌ هم‌ریختگی سطوح شود. همچنین ممکن است به هنگام چسب زدن به یک سطح و یا وسیله‌، مقدار زیادی چسب به جسم برخورد کرده و در اطراف آن پخش شود که همین امر می‌تواند در میزان کیفیت کار تأثیر بگذارد. به همین جهت در این قسمت به بهترین و کارآمدترین راه‌های پاک‌کردن چسب 123 از روی سطوح و پوست می‌پردازیم.

پاک کردن چسب 123

پاک کردن چسب 123 از روی پلاستیک 

پاک ‌کردن چسب 123 از روی سطوح پلاستیکی نیز تقریباً دارای فرایندی شبیه پاک‌کردن از روی فلزات است. البته ممکن است پلاستیک به استون و یا مواد شوینده واکنش نشان دهد پس بهتر است در پاک‌سازی آن دقت شود. برای پاک ‌کردن چسب 123 از روی سطوح پلاستیکی می‌توان از سرکه سفید استفاده کرد. سرکه ماده‌ای مناسب برای پاک‌ سازی چسب از روی پلاستیک بوده و به هیچ عنوان برای فلزات مناسب نیست

برای این کار باید سرکه سفید را روی قسمت چسبناک مالیده و مقداری از سرکه روی چسب بماند تا چسب خیس بخورد. پس از اینکه چسب تا حد زیادی قدرت چسبندگی خود را از دست داد لازم است آن را به کمک پارچه یا ابزار از سطح جدا کرد. استفاده از روغن و یا ترکیب آبگرم و صابون نیز می‌تواند کمک مفیدی برای پاک‌سازی چسب 123 از روی سطوح پلاستیکی باشد. برای این کار نیز لازم است که پارچه آغشته به آب ‌و صابون و یا روغن را روی چسب گذاشته و پس از حل‌شدن چسب با فشار، آن را از روی سطوح پاک کرد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

🧴 چسبندگی بی رقیب! 🧴

چسب برق ایران چسب | چسب برق واندرسینا | چسب برق جک اسمیت | چسب برق الماس دیاموند

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

پاک کردن چسب 123 از روی فلزات

از آنجایی که چسب‌های 123 در صنایع کاربرد گسترده‌ای دارند و همواره ممکن است چسب اضافه‌ای به روی فلزات ریزش پیدا کند بهتر است که با پاک‌سازی این نوع چسب از روی فلزات نیز آشنا شویم. پاک‌کردن چسب از روی فلزات نسبت به سایر لوازم با سختی بیشتری همراه است مخصوصاً در صنایع که باید مراقب بود تا آسیبی به فلز وارد نشود. برای این کار باید در ابتدا یک پارچه نمناک به استون را روی محل چسب کشیده تا میزان قدرت چسب کاهش پیدا کند.

می‌توان پارچه آغشته به استون را روی چسب نگه داشته تا استون کاملاً به خورد چسب رود. البته هر چیزی که مقاومت چسب را کاهش دهد می‌تواند مفید واقع شود که روغن یا آب گرم نمونه‌هایی از آن است. پس از این کار باید چسب را از روی سطح فلزی پاک شود. درصورتی ‌که چسب پاک نشد، می‌توان با استفاده از یک کاردک و یا ابزار دیگر به ‌آرامی چسب را جدا کرد. این عمل نباید موجب آسیب به فلز و یا خش افتادن آن شود.

پاک کردن چسب 123 از روی فرش 

پارچه‌ای را آغشته به استون کنید و روی لکه‌ چسب بزنید. دقت کنید که استون تغییری در رنگ فرش ایجاد نکند. اگر استفاده از استون برای رنگ فرش بی خطر بود، کار را ادامه دهید. بهتر است این کار را با ضربه زدن انجام دهید. اجازه دهید استون چند دقیقه روی لکه بماند و سپس با پارچه روی آن لکه بکشید تا پاک شود و بعد فرش را تمیز کنید. اگر استون موثر واقع نشد، همین کار را می‌توانید با تینر انجام دهید.ئبهتر است در این حالت، جهت جلوگیری از نشت بوی استون یا تینر در منزل، پنجره‌های خانه را باز بگذارید.

پاک کردن چسب 123 از روی دست

پاک کردن چسب 123 از روی دست 

در ابتدا با ناخن خود چسب 123 را از روی پوست جدا کنید. برای انجام این کار باید اجازه دهید چسب روی پوست خشک شود. سپس با ناخن چسب 123 را از روی پوست جدا کنید. اگر نتوانستید با این کار چسب را به طور کامل از روی دست یا پوست پاک کنید، می‌توانید از یکی از 5 روش زیر استفاده کنید:

🧼 پاک کردن چسب از روی پوست با آب و صابون 

یکی از ساده‌ترین روش‌های پاک ‌کردن چسب 123 از روی لوازم و پوست استفاده از آب گرم همراه با مقداری صابون است. در واقع این یک امر مشخص است که آب گرم چسب را نرم کرده و جداسازی آن از اجسام را تسهیل می‌کند. استفاده از صابون در آب گرم نیز قدرت چسبندگی آن را کاهش داده و می‌تواند باعث برطرف‌شدن چسب شود.

🧼 پاک کردن چسب از روی پوست با استفاده از کره 

این روش برای پوست‌های حساس مناسب تر است. کمی کره به روی چسب بمالید و پوست خود را کاملاً آغشته به کره نمایید تا چسب از روی پوست جدا شود. به جای کره می‌توان روغن زیتون را جایگزین کرد.

🧼 پاک کردن چسب از روی پوست با استفاده از لاک پاک کن یا آستون 

استون یکی از کارسازترین مواد در پاک ‌کردن چسب از روی پوست محسوب می‌شود. در حقیقت استون، سیانواکریت موجود در چسب 123 را حل کرده و همین امر موجب می‌شود تا چسب از پوست پاک شود. پد‌های لاک پاک‌کن حاوی استون بوده و می‌توانند در این زمینه مؤثر واقع شوند.

🧼 پاک کردن چسب از روی پوست با استفاده از محلول نمک و آبلیمو

در این روش لازم است تا مقداری نمک به کمک آب حل شود. البته درصد نمک باید بیشتر از آب باشد تا نمک حالت خمیری پیدا کند. اضافه‌کردن چند قطره آبلیمو به محلول می‌تواند جداسازی چسب را راحت‌تر کند سپس نمک را چند دقیقه بر روی پوست قرار داده و با استفاده از یک دستمال نرم محلول پاک می‌شود. در این بین لازم است تا نمک را روی قسمت چسبناک ماساژ داده تا جداشدن چسب بهتر انجام شود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

📌 الکتروچسب عرضه کننده انواع چسب از تمامی برندهای معتبر با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت بازار 📌

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

پاک کردن چسب 123 از روی شیشه 

بهترین وسیله برای از بین بردن چسب 123 از روی شیشه خراشیدن با استفاده از چاقو است. نوک چاقو را زیر لکه چسب بگذارید و کم کم چسب را جدا کنید. اگر موفق نشدید از خیساندن چسب استفاده کنید. بدین ترتیب که مقداری آب گرم را با مقداری مایع ظرفشویی مخلوط کنید. یک پارچه یا حوله را در آن خیس کنید سپس روی محل آلوده به چسب بگذارید و برای چندین ساعت بگذارید بماند. سپس چسب را بخراشید.

پاک کردن چسب 123 از روی ماشین 

ممکن است گاهی برای چسباندن قطعات شکسته خودرو از چسب 123 استفاده کنیم. ریزش چسب به روی بدنه خودرو می‌تواند سبب از بین رفتن زیبایی ظاهری خودرو شود و اگر در پاک‌سازی آن نیز دقت نشود می‌تواند سبب رنگ ‌پریدگی بدنه خودرو شود. پاک ‌کردن چسب 123 از روی بدنه خودرو مستلزم طی ‌کردن مراحلی مشابه است.

برای این کار می‌توان از مواد شوینده و یا موادی که سبب تغییر رنگ بدنه خودرو نمی‌شود؛ مانند روغن استفاده نمایید. با استفاده از این مواد باید چسب را حل نموده و سپس با دقت به‌ وسیله کاردک و یا وسیله پلاستیکی نوک ‌تیز، آن را از بدنه خودرو جدا کنید. موضوع مهمی که اهمیت دارد این است که نباید مواد شوینده مستقیم به چسب برخورد کرده و لازم است تا از یک پارچه استفاده نمود.

ارتباط مستقیم مواد شوینده با بدنه ممکن است سبب آسیب به رنگ خودرو شود. اگر با انجام این مراحل باز چسب مقاومت بالایی داشت به هیچ عنوان نباید وسایل فلزی روی آن کشیده شود، زیرا می‌تواند موجب خط‌ خوردگی و یا رنگ ‌پریدگی بدنه شود. در این مراحل بهتر است از موم استفاده شود اگر باز با این روش چسب جدا نشد بهتر است اتومبیل به مراکز تخصصی پولیش خودرو برای پاک ‌سازی چسب برده شود.

پاک کردن چسب 123 از روی ماشین 

چگونه چسب 123 را از سطوح بتنی پارک کنیم؟

شاید شنیدن پاک‌کردن چسب‌های 123 از روی سطوح بتنی مقداری تعجب‌برانگیز باشد. اما باید گفت این نوع چسب آن قدر قدرتمند هست که حتی در خصوص سطوح بتنی نیز از آن استفاده شود. البته باید گفت چسب‌های 123 مورد استفاده در بتن سبب می‌شود تا مقاومت بتن در مقابل رطوبت و آب نیز افزایش یابد. حال اگر چسب روی بتن ریخت لازم است تا اقدامات زیر انجام گیرد.

آب گرم گزینه مناسبی برای پاک ‌کردن چسب‌های 123 از روی بتن دارد. برای این کار می‌توان آب گرم را روی چسب ریخته و پس از حل‌ شدن آن را با کاردک از روی بتن جدا کرد. البته ممکن است گاهی حجم و مقدار چسب زیاد بوده و یا اینکه چسب مدت ‌زمان طولانی‌تری روی بتن بوده و خشک شده و همین سبب مقاومت بالای آن شده باشد. در این شرایط اگر چسب با آبگرم پاک نشد می‌توان از آمونیاک استفاده کرد، آمونیاک چسبندگی چسب از روی بتن را کاهش می‌دهد. همچنین مواد شوینده نیز گزینه مناسبی برای پاک‌کردن چسب 123 از روی بتن تلقی می‌شوند.

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

✔️ بهترین چسب ها را از بهترین برندها بخرید! بهترین برندهای چسب برق ایرانی

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

پاک کردن چسب 123 از روی پارچه یا لباس 

برای پاک کردن لکه‌های سرسخت چسب 123 از روی پارچه از روش خراشاندن ملایم استفاده کنید. البته در حین این کار باید مراقب بود که بافت پارچه آسیبی نبیند و پاره یا نخ کش نشود. پارچه را در آب سرد به مدت یک شب خیس کنید سپس مقدار کمی از مواد شوینده مایع را روی پارچه آلوده به چسب 123بریزید و با یک مسواک نرم روی آن را بسابید. پارچه را در آب گرم بشویید چنانچه لکه از بین نرفت، همان کار را با کمک استون و پنبه انجام دهید. مراقب لباس‌های رنگی باشید چون استون می‌تواند باعث تغییر رنگ آن شود. پس از استفاده از استون و رفع لکه چسب 123 از روی پارچه دوباره آن را در آب گرم بشویید.

پاک کردن چسب 123 از روی لباس

سخن آخر 🗨️

در این مقاله به بهترین و کارآمدترین راه‌های پاک ‌کردن چسب 123 از روی سطوح مختلف مانند لوازم فلزی و پلاستیکی پرداخته شد. لازم است هنگام پاک‌ سازی به نکات و مواد شوینده مورد نیاز برای هر یک از اقلام و اجناس مختلف توجه شود. همچنین در پاک‌ سازی چسب از روی سطوح لازم است تا صبر و حوصله کافی به خرج داده زیرا پاک‌سازی این نوع چسب زمان‌بر است.

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

📝امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد نظرات و تجربیات خود را از خواندن این مقاله از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید.📝

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

بروزرسانی 29.06.01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *