چسب چوب چیست؟ : ساختار چسب چوب شامل ترکیبات پلیمری و آلی بوده که انعطاف بسیاری را برای مولکول‌های چسب ایجاد می‌کند. انعطاف مولکولی ویژگی‌های منحصر به فرد بسیاری را به چسب چوب می‌افزاید. این نوع چسب‌ها بوی مخصوصی نداشته و نسبتاً بی بو هستند و علاوه بر این دارای حلالیت بالا همراه با رنگ پلاستیک در حلال عمومی همچون آب است. خصوصیات پلیمری چسب چوب به آن یک شمایل خمیری با ویسکوزیته بالا را می‌بخشد.

رنگ سفید چسب چوب از خصوصیات برجسته آن است. چگالی چسب چوب بالا بوده و برای استفاده در کارگاه به حل نمودن آن با آب نیازی نخواهد بود، مگر آنکه غلظت کمتری مورد نیاز باشد. یکی از استفاده‌های پلی وانیل استات تهیه‌ی چسب‌های گرانولی بوده که درجه حلالیت‌های گوناگونی دارند.

چسب چوب‌ها برای اتصالات و تولید سازه‌های چوبی یا برطرف سازی ترک‌ها و درزهای چوب انتخاب مطلوبی هستند. علاوه بر این به منظور زیرسازی رنگ‌ها و اقداماتی همچون معرق کاری یکی از مناسب‌ترین روش‌ها به شمار می‌روند. رزین‌های هموپلیمری پایه‌ی چسب چوب‌ها را تشکیل می‌دهند و طیف آنها میان سفید و خاکستری کمرنگ است. اتصال فیزیکی میان چسب چوب و چوب از طریق این ماده انجام می‌پذیرد. به این ترتیب که ماده پلی وانیل استات ابتدا در شکاف‌ها و درزهای چوب نفوذ نموده و نیروی ویسکوزیته و‌ چسبندگی آن موجب پر شدن این منافذ می‌گردد.


✔️ با این فرمول طلایی به تنهایی چسب همه کاره بسازید! ساخت چسب همه کاره در خانه


کاربرد چسب چوب

روز به روز استفاده از چسب چوب رواج بیشتری دارد. موادی که به عنوان چسب چوب به کار می‌روند، اتصالی مطمئن و مستحکم را برای سطوح چوبی ایجاد می‌کنند که موجب شده علاوه بر مصارف خانگی، در صنایع گوناگون نیز کاربرد بسیاری داشته باشند.

چسب چوب یکی از مواد قابل به کارگیری در صنایع چوب می‌باشد. از طریق چسب چوب می‌توان دو قطعه چوبی را به یکدیگر اتصال داد، به‌ گونه‌ای که چنانچه از چسب به طور صحیح استفاده شود، موجب شکل گیری یک اتصال ناگسستنی و محکم خواهد شد. به این شرح که برای جداسازی دو قطعه از یکدیگر پس از خشک شدن چسب چوب، روشی به جز شکستن چوب در دسترس نخواهد بود. به همین علت از چسب چوب به شدت در صنایع چوب استفاده می‌گردد.

چسب چوب کاربردهای فراوانی دارد اما بیشترین مصارف آن‌ها به منظور چسباندن قطعات مبل و چوب به یکدیگر در صنایع مبلمان و همچنین هنرهای مرتبط به چوب همچون معرق کاری و یا گچ بری ساختمان به منظور چسباندن قطعات گچی به یکدیگر کاربرد بسیاری دارد. چوب‌های مصنوعی همچون ورق‌های ام‌دی‌اف و تخته سه لایی را نیز می‌توان از طریق چسب چوب به یکدیگر چسباند. اما برای موادی مانند یونولیت ویژگی خوردندگی داشته و موجب از بین رفتن آن می‌گردد. همچنین چسب چوب‌ها را می‌توان در مصارف خانگی، نقاشی، کاردستی و … مورد استفاده قرار داد.

چسب چوب چیست

6 مدل پرطرفدار چسب چوب 

در ادامه 6 مدل پرطرفدار چسب چوب را بررسی می‌کنیم:

چسب پلی وینیل استات (PVA)

یکی از مرسوم‌ترین انواع چسب چوب‌، پلی وینیل استات (PVA) می‌باشد که جایگزین مطلوبی برای چسب پروتئین حیوانی به شمار می‌رود. این چسب برای فعالیت‌های گوناگون نجاری همچون چسباندن ترک چوب به کار گرفته می‌شود. PVA ماده‌ای بدون رنگ و بدون بو است که در چسب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع چسب‌ها از لحاظ قیمت ارزان بوده و به آسانی قابل تهیه هستند. چسب پلی وینیل استات (PVA) مزایای متنوعی دارد که یکی از با اهمیت‌ترین مزایای آن در دسترس بودن آن بوده که به راحتی می‌توان آن را از بازار تهیه نمود.

چسب پی وی ای انواع متفاوتی دارد که میزان و قدرت چسبندگی آن‌ها با یکدیگر دارای اختلاف است و با توجه به نوع استفاده‌ی مورد نظر می‌توان آن‌ها را انتخاب نمود. چسب پی وی ای در طی زمان تغییر رنگ نداده و زرد نمی‌شود. انعطاف پذیری این نوع چسب موجب می‌شود مدت‌ها مقاوم باقی بماند.

چسب PVA با توجه به نوع کاربرد انواع مختلفی همچون مقاوم در مقابل آب، ضد آب، رنگ شده و … دارد. با نظر به کاربرد داخلی یا خارجی سازه چوبی مورد نظر چسبی که برای کار مفید است، متفاوت می‌باشد. برای فعالیت‌های داخلی چسب‌های ضخیم مطلوب هستند. سایر خصوصیات این نوع چسب‌ها عبارتند از: مقاومت در مقابل رطوبت، مقاومت در مقابل آب، مقاومت در برابر رنگ، ضد بو، کاربری آسان و قیمت مقرون به صرفه.


✔️ پرطرفدارترین و پرفروش ترین چسب های بازار  : چسب برق جک اسمیت | چسب برق واندرسینا | چسب برق ایران چسب


چسب پلی اورتان (PU)

یکی از مناسب‌ترین چسب‌ها جهت چسباندن چوب، چسب PU می‌باشد که بایستی در تمامی منازل و کارگاه‌ها وجود داشته باشد. این چسب با عنوان‌های گوناگونی در بازار یافت می‌شود. پیوندهای محکم موجود در ساختار چسب پلی اورتان برای فعالیت با اغلب مواد همچون فایبرگلاس، فلزات، لاستیک و سنگ‌ها مطلوب است.

این نوع چسب‌ها قدرت چسبندگی بسیار بالایی داشته، از طریق رطوبت فعال شده و پس از فعالسازی و خشک شدن؛ متورم می‌شوند. همچنین بسیار سریع سفت، خشک و ضد آب می‌گردند. لازم به بیان است که فعالیت با چسب پلی اورتان خشک بسیار دشوار و مشکل ساز می‌باشد.

یکی دیگر از مزیت‌هایی که این نوع چسب‌ها دارند، این است که در ابتدا نیازی نیست بخش‌های گوناگون را چسبانده، سپس عملیات پرداخت یا فینیشینگ صورت بگیرد. بلکه می‌توان به آسانی از طریق چسب پلی اورتان حتی چوب‌های پرداخت شده را به یکدیگر چسباند. چرا که که به منظور چسباندن دو قطعه چوب ضرورتی ندارد که چسب داخل بافت چوب نفوذ نماید و به روشی متفاوت از سایر انواع چسب دو قطعه را به یکدیگر می‌چسباند.

چسب چوب پلی اورتان در عمده‌ای از پروژه‌های گوناگون به کار گرفته می‌شود. چسب چوب پلی اورتان نه تنها در محیط داخل، بلکه در محیط بیرون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیش از به کارگیری چسب پلی اورتان، قطعه چوب را توسط یک پارچه مرطوب خیس نمائید.

چسب سیانواکریلات

چسب CA یا چسب سیانواکریلات در سطوح سخت به کار گرفته می‌شود؛ اما به علت خشک شدن سریع آن در نجاری و در خانه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع چسب سرعت روند کارآیی چسب را از طریق یک اسپری فعال کننده افزایش می‌دهد.

 این نوع چسب‌ها نسبتا مشابه چسب 123 هستند. این گونه چسب‌ها چوب قطعات را به یکدیگر بسیار محکم چسبانده، به گونه‌ای که جداسازی آن‌ها از یکدیگر تنها با شکستن امکان پذیر خواهد بود. به طور معمول در سازه‌های چوبی برای چسباندن دو تکه از چسب سیانواکریلات استفاده می‌گردد.لازم به ذکر است که استون حلال مناسبی برای چسب‌های سیانواکریلات محسوب می‌شود.

این گونه چسب‌ها در چسباندن قطعه‌های کوچک چوبی و برقراری اتصالات مطلوب هستند. چسب سیانواکریلات در ویسکوزیته‌های متنوعی قابل دسترس و تهیه است که بر حسب نوع استفاده می‌توان یکی از انواع آن را مورد استفاده قرار دارد. چسب سیانواکریلات در قیاس با PVA قیمت بالاتری داشته و به همین علت است که برای استفاده‌های عمومی نیز مناسب می‌باشد. قاب سازی، منبت کاری، مبلمان سازی، تزئینات و تعمیرات مربوط به آن‌ها از جمله کاربردهای چسب سیانواکریلات است.


✔️ بهترین چسب ها را از بهترین برندها بخرید! بهترین برندهای چسب برق ایرانی


چسب حیوانی

چسب حیوانی (Animal Glue) از با سابقه‌ترین چسب‌ها در صنایع چوب به شمار می‌رود. این نوع چسب از کلاژن حیوانی که در پوست قرار دارد، تهیه شده و غیرسمی است. چسب حیوانی در مقابل رطوبت مقاومت اندکی دارد. در حال حاضر این نوع چسب در سازه‌های موسیقی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این چسب که تحت عنوان چسب مخفی نیز شناخته شده‌ است، برای تولید کمان، لوازم موسیقی و نجاری‌های قدیمی و روستیک به کار گرفته می‌شود. ابتدا با گرم نمودن گرانول چسب مخفی توسط آب، چسب گرم مخفی تهیه می‌شود. این گونه چسب از طریق حرارت مایع شده و هنگامی که سرد شد؛ به جامد تغییر شکل می‌دهد که می‌بایست با قلم مو از آن استفاده نمود. مدل دیگر چسب حیوانی مایع است و همچون چسب PVA با این خصوصیت که چنانچه بر سطح چوب باقی بماند؛ معین نمی‌شود، به کار می‌رود. به منظور ایجاد هم رنگی توصیه می‌گردد که اندکی خاک اره را با چسب ترکیب نمائید.

این گونه چسب‌ها بر پایه پروتئین حیوانی تهیه شده و به طور معمول از استخوان و پوست حیواناتی همچون گوسفند، گاو و … بدست می‌آیند. پیش از تغلیط می‌توان محلول رقیق چسب‌ها را رنگ زدائی کرد و سپس با افزایش یک ماده ضد اکسایش، آنها را تغلیظ کرد.

چسب اپوکسی

اپوکسی گونه بهبود یافته رزین می‌باشد. به بیان دیگر چسب اپوکسی به صورت مایع همان رزین اپوکسی است. کلیه اپوکسی‌ها از دو بخش تشکیل شده‌اند: رزین و عامل پخت. هنگامی که رزین و عامل پخت با یکدیگر وارد واکنش می‌شوند، پروسه سخت شدن آغاز می‌گردد.

چسب اپوکسی از چسب‌های مرسوم و پر طرفدار در انواع فعالیت‌ها محسوب می‌شود که از ویژگی‌های آن می‌توان به مقاومت در مقابل مواد شیمیایی و ضربه اشاره نمود. این گونه چسب خصلت چسبندگی بالایی داشته و در مقابل انواع وضعیت آب و هوایی و اقسام مختلف حلال‌ها، مقاومت بسیار مطلوبی دارد. این نوع چسب در کارگاه‌های مختلف مکانیکی، سالن‌های ورزشی و صنایع هواپیماسازی به کار گرفته می‌شود.

این چسب به شکل دو جزئی ارائه می‌گردد چسب‌های اپوکسی احتمال دارد از طریق هموپلیمریزاسیون کاتالیزوری با خود و یا با مجموعه‌ی گسترده‌ای از هم واکنش دهنده‌ها همچون فنل‌ها، آمین‌های چند منظوره، الکل ها، اسیدها (و انیدریدهای اسید) و تیول‌ها (به طور معمول با نام مرکاپتان شناخته شده هستند) وارد واکنش می‌شوند.


قوی ترین و با کیفیت ترین چسب هایی که می توانید پیدا کنید : چسب برق اوساکا | چسب برق ساگا | چسب برق ساکا


چسب مخصوص پرس گرم

چسب مخصوص پرس گرم به طور معمول از اوره فرمالدئید قابل تهیه است. این نوع چسب‌ها اغلب به شکل مایع بوده و از آن به منظور تولید تخته چندلایی و پرس نمودن روکش بر روی سطح چوب به کار می‌روند. چسب پرس گرم به منظور سخت شدن به فشار و گرما نیاز داشته که از طریق دستگاه‌های مخصوص پرس فراهم می‌گردند.

این گونه چسب‌ها افزون بر اینکه بر پایه اوره فرمالدئید قابل تهیه هستند، رنگ ظاهری آن کرم بوده که در اندازه‌ و حجم‌های متنوعی تهیه و در بازار عرضه می‌شوند. با اهمیت‌ترین کاربرد چسب مخصوص پرس گرم هنگامی است که کاربران و مشاغل تمایل دارند تخته چند لایه‌ای را تهیه نمایند و روکش چوبی را نیز مورد پرس قرار دهند.

لازم به ذکر است ک هنگامی می‌توان از قدرت پوشش‌دهی و استحکام چسب پرس گرم بهره برد که پیش از آن از طریق دستگاه‌های مخصوص پرس شرایط دمایی و فشار ایجاد شده باشد. در حال حاضر اغلب درب‌های چوبی که در ساختمان‌ها به کار می‌روند، به طور معمول از پرس شدن دو صفحه چوبی بر روی یک کلاف چوبی به وسیله‌ی چسب مخصوص پرس گرم، تخته سه لایی، HDF و … تولید می‌شود.

چسب مخصوص پرس گرم در کاربردهای زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

1. تهیه درب‌های چوبی موجود در ساختمان
2. پرس نمودن صفحات چوبی، HDF و سه لایی بر روی کلاف‌های چوب

نتیجه گیری 

چسب چوب چیست و انواع مختلف آن را در این مقاله بررسی کردیم. چسب چوب از ترکیبات پلیمری و آلی تشکیل شده است که باعث می شود انعطاف خوبی داشته باشد همچنین این چسب ها تقریبا بی بو هستند و حلالیت بسیار بالایی دارند.

چسب چوب می تواند اتصالات محکمی را بر روی چوب ایجاد کند که همین ویژگی باعث می شود در صنایع کاربرد زیادی داشته باشد. چسب چوب کاربردهای فراوانی دارد اما مهم ترین کاربرد آن چسباندن قطعات مبل و چوب به یکدیگر در صنایع مبلمان و همچنین دیگر صنایع وابسته مانند معرق کاری و یا گچ بری ساختمان است.

چسب چوب برای دیگر مواد غیر چوبی مانند یونولیت مناسب نبود زیرا قابلیت خورندگی در این مواد را دارد و باعث از بین رفتن آن می‌شود.

امیدواریم که توانسته باشیم به سوالات شما در خصوص چسب چوب چیست پاسخ دهیم در صورت تمایل به کسب اطلاعات می توانید با کارشناسان ما در الکتروچسب تماس بگیرید. همچنین شما می‌توانید تجربیات و نظرات خود را در خصوص چسب چوب با ما به اشتراک بگذارید.

بروزرسانی 28.06.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *